Historia

Tysiące złotych za cztery słowa napisane przez Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 08:59
Emocje kolekcjonerów rozpala podpisany przez Adama Mickiewicza dokument, który trafi w sobotę na krakowską aukcję starych druków - informuje "Dziennik Polski".
Portret Adama Mickiewicza, malarz nieznany
Portret Adama Mickiewicza, malarz nieznanyFoto: Wikipedia/domena publiczna

Chodzi o świadectwo urodzenia i chrztu Józefa Teofila Rafała Mickiewicza, najmłodszego syna artysty, datowane na 2 stycznia 1851 r. w Paryżu - pisze "Dziennik Polski".

Pochodzi ono z rodzinnych archiwów spadkobierców jednej z córek poety - mówi Piotr Wójtowicz, współwłaściciel Antykwariatu Wójtowicz, który dokument wystawił na aukcję. Cena wywoławcza tego druku to 26 tys. zł.
Wspomniane cztery słowa to podpis Adama Mickiewicza oraz skreślone jego ręką, dopisane jeszcze raz nazwisko: Mickiewicz, a także nazwisko panieńskie jego żony, Celiny: Szymanowska.
Miejscowy ksiądz miał zapewne kłopoty z polskimi nazwiskami, przypuszczalnie dlatego Mickiewicz raz jeszcze dopisał je bardzo wyraźnie - wyjaśnia prof. Bogusław Dopart z UJ, znawca życia i twórczości poety, który sporządził ekspertyzę i fachowy opis dokumentu.
Aukcja rusza w sobotę, o godz. 11 w krakowskim Domu Polonii.

Adam Mickiewicz był jednym z najwybitniejszych polskich twórców epoki romantyzmu, ale też literatury polskiej w ogóle. Jest także wymieniany wśród najważniejszych autorów literatury europejskiej. Twórca "Pana Tadeusza" urodził się w 1798 roku w Nowogródku, ale dużą część życia spędził w Paryżu. Tam ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci.

 

PAP, bk

Czytaj także

Czego o "Panu Tadeuszu" nie dowiesz się w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 21:40
Na lekcjach nie eksponuje się inicjacji seksualnej Tadeusza, czy zakończenia zajazdu hrabiego, które polega na wielkiej pijatyce i rzezi w kurniku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznany list Mickiewicza to usprawiedliwienie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 20:38
Nieznany do tej pory list autorstwa Adama Mickiewicza trafił od prywatnego kolekcjonera do jednego z krakowskich antykwariatów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowogródek: wieży z Góry Zamkowej grozi zawalenie. Kiedyś patrzył na nią Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 11:56
W Nowogródku na Białorusi specjaliści chcą uratować Wieżę Kościelną, pozostałą z ruin miejscowego zamku.
rozwiń zwiń